Staff List

Governors

Mr A Goodwin - Chairman
Mrs P Barlow
Mrs S Boardman
Prof D Freeth
Miss E Ismay
Mr J W J Mitchell
Dr V McNicholas
Mr J Procter
Mr C Nott
Mrs S Richardson
Mr G Ritchie

Senior Leadership Team

Headmistress
Mrs B Goulding
, BA(Hons), MA (Ed Mgmt), BA(Hons), NPQH

Deputy Headmistress – Communication
Mrs R Hayes, BA(Hons), PGCE, Teacher of Art

Deputy Headmistress – Academic
Mrs E Foster MA (Oxon), MBA, PGCE, Teacher of Mathematics

Bursar
Mr K Mather, BA(Hons), CGMA, ACMA, DSBM

Head of Preparatory Department
Mrs H Barsham, MA, BA(Hons), PGCE, NPQSL, NPQH

Assistant Head – Pastoral
Mrs L Bryant, BSc(Hons), PGCE, M.Ed, Teacher of Biology

School Chaplain
Rev P Bennett, BTh SSC

Senior School Teaching Staff

Mrs N Ashbrook, BA, TEFL, Cert TESOL, Teacher of EAL
Miss M Bloch, BSc, QTS, Head of Senior PE
Mr D Carr, BA(Hons), PGCE, Head of Sixth Form, Teacher of Modern Languages
Mrs Z Coles, BSc, PGCE, MBA, Teacher of Geography
Miss E Cottenden, BSc, QTS, Teacher of PE
Mrs C Cowley, BA, PGCE, Teacher of Art
Miss L Christian, PE Assistant
Miss K Dickinson, BA, PGCE, Head of Classics, Head of Year 11
Mr J Eaton, MA, BEd, BA(Hons), Teacher of Religious Studies
Mrs H Eaton, MA, BA(Hons), PGCE, Head of English
Mrs K Elliott, BA, PGCE, Head of Religious Studies
Mrs M Ekanem, MA, MSc, QTS, Teacher of Mathematics
Dr I Fengler, PhD, BSc, QTS, MRSC, Head of Chemistry/Head of Science
Mr M Fradley, MPhys, PGCE, Head of Physics
Mrs A Fryatt, BEd , M.A, DipCounsel, DipSpld, APC, Individual Needs Co-ordinator
Dr R Gbadamosi, EdD (Cambs), MA, BA, PGCE, Teacher of History
Mrs J Glanville, BSc(Hons), PGCE, Head of Biology
Mrs M Godfrey, QTLS, Teacher of Individual Needs
Mrs C Grant, BSc(Hons), PGCE, Teacher of Maths
Mr J Grant, MA, BA(Hons), PGCE, Head of History
Mr P Herring, BA, PGCE, Teacher of Music
Mrs L Hetherington, BA, PGCE, Teacher of English, Acting Head of English
Mr J Hobbs, MA, BA, PGCE, Teacher of English
Mrs M Kroon, BSc (Hons), PGCE, ACA, Head of Psychology
Miss L Lowry, BSc, PGDipEd, Teacher of Physics/Teacher of Chemistry, Head of Careers
Miss P Major, BEd(Hons), Head of Food & Nutrition, PSHE Co-Ordinator
Mr M Mashiri, BA(Hons), GRADCE, Head of Geography
Mrs C McDermott, BA, PGCE, Head of Drama/Head of Years 9 & 10
Mrs C Moore, BA(Hons), PGCE (TESOL), Head of EAL
Mrs P Moore, BEd, Teacher of PE
Mrs S O’Mahoney, BA, MSc, CertEd, Teacher of Classics
Ms D Owen, BSc(Hons), PGCE, Head of Mathematics
Mrs E Pascoe, MChem(Hons), PGCE, Teacher of Science
Mrs C Quayle, Swimming Coach, National Rescue Award - Swimming
Mrs C Rahim, BSc, QTS, Teacher of Mathematics/Head of Years 7 & 8
Miss S Roberts, CertEd, DofE Co-Ordinator
Dr M Ryan, BA(Hons), MA, PhD, PGCE, Head of Foreign Languages
Mrs R Scott, BMus(Hons), PGCE, Director of Music, More Able Coordinator
Miss V Semmens, BBS, DipBusAdmin, TTC, Head of Economics/Business Studies
Mrs R Thompson, BA, PGCE, Teacher of French
Mrs J Thomson, BA (Hons), Cert Ed, Teacher of Mathematics, Examinations Officer
Mrs N Wait, Dipl.-Kauffrau FH (BBs), Teacher of German & Business
Mrs T Wilson, BA(Hons), Director of Art

Librarian

Mrs K Purchon, MA, BA 

Network Manager

Miss C North

Preparatory Department Teaching Staff

Mrs R Baldwin, BA(Hons), LTCL (TD Violin), LTCL (TD Voice), Music
Mrs D Bassnett, BA(Hons), PGCE, LTCL (TD Speech & Drama), Speech and Drama
Mrs C Belbin, BEd (Hons), QTS, KS2 Teacher of History and Geography
Mrs A Blomfield, BEd, Head of Prep PE
Mrs C Cowley, BA, PGCE, Art
Mrs J Day, BA(Hons), GTP, DPQS, NNEB, Prep II, Head of Early Years & KS1
Mrs H Foot, BA(Hons), PGCE, Prep IV, Assessment and Reporting Coordinator
Mrs F Goulding, BA(Hons), GTP, Mathematics
Mme A Hercog Chan, BA, PGCE, French
Mrs N Hostler, BA(Hons), PGCE, Prep III
Miss D Jellis, FISTD(CB), Dip ICDD, Enrico Cecchetti Dip, RAD, ISTD, Ballet/Tap/Modern
Mrs V King, MEd, BEd, CertEd, CCRS, Prep I
Mrs S Mackey, BA(Hons), PGCE, Prep IT Coordinator
Miss P Major, BEd(Hons), Food & Nutrition
Mrs S O’Mahoney, BA, MSc, CertEd, Latin
Mrs N Parsons, BA(Hons), GTP, Reception
Mrs C Quayle, Swimming Coach, National Rescue Award - Swimming
Miss L Russell, BSc(Hons), PGCE, Prep V, Science, More Able Coordinator

Preparatory Department Classroom Assistants

Mrs N Ahern
Mrs J Birchall
Mrs T Elliott
Mrs J Reader
Mrs J Rhodes
Mrs J Roseblade
Mrs S Thomas
Mrs J Watts
Mrs V Walls, After School Club Assistant
Mrs L Wilson, After School Club Supervisor/Classroom Assistant/Holiday Club Supervisor

Boarding Staff

Mrs J Bedborough, ACMI, Head of Boarding
Miss G Arthur, BSc, Assistant Housemistress and Senior Academic Tutor
Mrs N Bexfield, BA(Hons), Housekeeper
Mrs E Buckland, Assistant Housekeeper
Mrs S Jarman, Assistant Housekeeper
Mrs L Vagg-Williams, BSC, Boarding House Nurse
Miss K Wise, MSci (Hons), Resident Academic Boarding Tutor

Visiting Staff

Mrs I Basford, Oboe
Mrs M Beecroft, BA, PGCE, French Assistant
Mrs A Borner, BSc, CertABRSM, Piano
Mrs C Bunning, AGSM, Singing
Mrs S Card, LTCL, Piano
Ms E Childs, Flute
Miss C Gibbons, BAs, Mi Licensed LTA Level 4, Senior Club Tennis Coach
Mrs G Hughes, GGSM, ALCM, PGCE, Clarinet
Mr L Kirkman, Brass
Mr W Lennon, BA(Hons), Guitar
Mr P Marriott, BA(Hons), Drums
Mrs Jayne Mason, Piano
Mrs L Minnis, BMus(Hons), LTCL, Keyboard
Miss S Neave, LAMDA, Teacher of Speech & Drama
Mr A Pytaleu, Piano
Miss M Roche, ARCM CertEd, Singing
Miss H Shepherd, Dance Chaperone
Mrs S Simpkin, BSc, PGCE, Independent Listener
Mr O Sirinathsingh, Dip MusPerf, Saxophone
Mrs S Tolson, LTA Level 3, Tennis Coach
Mrs C Townsend, DipOT, QCG, Independent Listener
Mr T Turton, LNCMD, Cello
Mrs R Thompson, BMus, LRAM, ARCM, Violin
Mrs S Trost, ARCM, DipRCM, Piano/Theory

Administrative/Support Staff

Mrs F Burton, Administrative Assistant/Receptionist, Peri Administrator and Exams Invigilator
Mrs C Caine, BSc(Hons), Laboratory Technician, Exams Invigilator
Ms S Carrick, DipHE CIPD Level 5, HR Officer
Mrs L Charter, Personal Assistant to the Head of Prep
Mrs L Cogan, BA(Hons), Dip CIM, Admissions Administrator/Marketing Assistant
Mrs T Dickerson, Bursar’s Assistant – Fees
Mrs G Ekers, LAMDA, Theatre Technician
Mrs E Fuller, Bursary Assistant
Mrs H Greenham, Personal Assistant to the Bursar
Mrs S Harrison, Personal Assistant to the Headmistress
Mrs L Hughes, Home Economics Technician
Mrs P Jesson, Health Centre Administrator/Office Assistant
Mrs M Kerr, BSc(Hons), Laboratory Technician
Mrs H Lomax, Administration Co-ordinator
Mrs J Luggeri, Reprographics
Mrs A Moulds, Reprographics
Mr T O’Mahoney, BA(Hons), MSc, Laboratory Technician
Mr M Ray, ICT Technician
Mrs V Robeson, BA(Hons), Dip CIM, Marketing Assistant (International)
Mr A Shaaban, Bursary Assistant – Accounts & Payroll
Mrs V Spruce, BA(Hons), Dip CAS(Secondary & Primary), Art Technician
Mrs S Waters, Administrative Assistant/Receptionist

Site Services

Miss H Brown, IOSH, NEBOSH, Estates Manager
Mr K Buckland, Resident Caretaker
Mr C Lee, Maintenance
Mr W McGeoghan, Minibus Driver
Mr D Watson, Assistant Caretaker
Mr J Willans, Maintenance