Staff List

Governors

Mr A Goodwin Chairman
Mrs P Barlow
Mrs S Boardman
Mr M Dingemans
Prof D Freeth
Miss E Ismay
Mr J W J Mitchell
Dr V McNicholas
Mr C Nott
Dr S Richardson
Mr G Ritchie
Mrs S J Styles

Senior Leadership Team

Headmistress:  Mrs B Goulding, BA, MA (Ed Mgmt), BA, NPQH
Deputy Headmistress: Mrs R Hayes, BA, PGCE
Bursar:  Ms C Eames, BA, FCA
Head of Preparatory Department:  Mrs H Barsham, BA, MA, PGCE, NPQSL, NPQH
Director of Studies: Dr N Dennis, BSc Econ, MSc Econ, PhD, MSc (Oxon), PGCE

Senior School Teaching Staff

Mrs N Ashbrook, BA, Cert TESOL, Teacher of EAL
Mrs N Baxter, BA, PGCE, Teacher of PE
Miss M Bloch, BSc, QTS, Head of Senior PE
Mrs Clare Brignall, BA, PGCE, Teacher of EAL
Ms V Bryan, BA, MA, PGCE, Head of English
Mr D Carr, BA, PGCE, Head of Sixth Form, Teacher of Modern Languages
Mrs Z Coles, BSc, MBA, PGCE, Teacher of Geography
Mrs C Cowley, BA, PGCE, Teacher of Art
Miss L Christian, PE Assistant
Miss K Dickinson, BA, PGCE, Head of Classics, Head of Year 11, Teacher of English
Mr J Eaton, BEd, BA, MA, Teacher of Religious Studies
Mrs H Eaton, MA, BA, PGCE,
Mrs K Elliott, BA, PGCE, Head of Religious Studies
Mrs M Ekanem, MA, MSc, QTS, Teacher of Mathematics
Dr I Fengler, BSc, PhD, QTS, MRSC, Head of Chemistry/Head of Science
Mr M Fradley, MPhys, PGCE, Head of Physics
Mrs A Fryatt, BEd (Cantab), M.A, DipCounsel, DipSpld, APC, Individual Needs Co-ordinator
Mrs R Gbadamosi, BA, MA, PGCE, Teacher of History
Mrs J Glanville, BSc, PGCE, Head of Biology
Mrs M Godfrey, QTLS, Teacher of Individual Needs
Mrs C Grant, BSc, PGCE, Teacher of Maths
Mr J Grant, BA, MA, PGCE, Head of History
Mrs E Greenfield, BSc, QTS, Teacher of PE
Mr P Herring, BA, PGCE, Teacher of Music
Mr J Hobbs, BA, MA, PGCE, Teacher of English
Ms H Hon, BA, Teacher of Chinese
Mrs S Jackson, BSc, Teacher of Science
Mrs M Kroon, BSc, PGCE, ACA, Head of Psychology
Miss P Major, BEd, Head of Food & Nutrition, Head of PSHE
Mr M Mashiri, BA, GRADCE, Head of Geography
Mrs C McDermott, BA, PGCE, Head of Drama/Head of Years 9 & 10, Teacher of English
Mrs C Moore, BA, PGCE (TESOL), Head of EAL
Mrs S O’Mahoney, BA, MSc, PGCE, Teacher of Latin, Head of Charities
Ms D Owen, BSc, PGCE, Head of Mathematics
Mrs E Pascoe, MChem, PGCE, Teacher of Science
Mrs C Quayle, Swimming Coach
Mrs C Rahim, BSc, QTS, Teacher of Mathematics/Head of Years 7 & 8
Miss S Roberts, CertEd, DofE Coordinator
Dr M Ryan, BA, MA, PhD, PGCE, Head of Foreign Languages
Mrs R Scott, BMus, PGCE, Director of Music, More Able Coordinator
Miss V Semmens, BBS, DipBusAdmin, TTC, Head of Economics/Business Studies
Dr C Tansell, BSc, MSc, PhD, PGCE, MCSE, Head of ICT
Mrs R Thompson, BA, PGCE, Teacher of French
Mrs J Thomson, BA, Cert Ed, Teacher of Mathematics, Examinations Officer
Mrs V Varghese, BSc, MSc, MSc, PGCE, Teacher of Science 
Mrs N Wait, Dipl.-Kauffrau FH (BBs), Teacher of German & Business
Mrs T Wilson, BA, QTS, Director of Art

Librarian

Mrs K Purchon, MA, BA 

Marketing Manager

Mr V Butin, BA

Preparatory Department Teaching Staff

Mrs R Baldwin, BA, LTCL (TD Violin), LTCL (TD Voice), Music
Mrs D Bassnett, BA, PGCE, LTCL (TD Speech & Drama), Speech and Drama
Mrs C Belbin, BEd, QTS, KS2 Teacher of History and Geography
Mrs C Cowley, BA, PGCE, Art
Mrs J Day, BA, GTP, DPQS, NNEB, Deputy Head of Prep, Head of EYFS and KS1
Mrs H Foot, BA, PGCE, Prep IV, Assessment and Reporting Coordinator
Mrs F Goulding, BA, GTP, Prep VI, Mathematics
Ms C Harrison, BA, Teacher of Kindergarten
Mme A Hercog Chan, BA, PGCE, French
Mrs N Hostler, BA, PGCE, Prep III
Miss D Jellis, FISTD(CB), Dip ICDD, Enrico Cecchetti Dip, RAD, ISTD, Ballet/Tap/Modern
Miss A Leach, BA, PGCE, PGDip, Head of Prep P.E.
Mrs S Mackey, BA (Oxon), PGCE, Prep IT Coordinator
Miss P Major, BEd, Food & Nutrition
Mrs N Parsons, BA, GTP, Reception
Mrs C Quayle, Swimming Coach
Miss L Russell, BSc, PGCE, Prep V, Science, More-able Coordinator
Miss A Sharma, BA, PGCE, Teacher of KS1/KS2

Preparatory Department Classroom Assistants

Mrs J Birchall
Mrs T Elliott
Mrs J Reader
Mrs J Rhodes
Mrs J Roseblade
Mrs V Walls, After School Club Assistant
Mrs L Wilson, After School Club Supervisor/Classroom Assistant

Boarding Staff

Miss G Arthur, BSc, Senior Resident Academic Boarding Tutor
Mrs J Bedborough, ACMI, Head of Boarding
Mrs N Bexfield, BA, Housemistress
Mrs C Champion, RSCN, RGN, CertEd, Boarding House Nurse
Mrs S Jarman, Assistant Housekeeper
Mrs Jacqueline Marshall, Assistant Housemistress
Miss R Mells, MMath, Resident Academic Boarding Tutor
Miss D Patel, BSc, Resident Academic Boarding Tutor

Visiting Staff

Mrs M Boulter, French Assistant
Mrs W Brennan, Peripatetic Singing Teacher
Mrs C Bunning, AGSM, Peripatetic Singing Teacher
Mrs D Canale, LAMDA, Teacher of Speech & Drama
Mrs S Card, LTCL, Peripatetic Piano Teacher
Ms E Childs, Peripatetic Flute Teacher
Miss C Gibbons, BAs, Mi Licensed LTA Level 4, Senior Club Tennis Coach
Mrs G Hughes, Peripatetic Clarinet Teacher
Mr L Kirkman, Peripatetic Brass Teacher
Mr W Lennon, BA, Peripatetic Guitar Teacher
Miss M Lucy, BMus, Peripatetic Piano Teacher
Mr P Marriott, BA, Peripatetic Drum Teacher
Mrs J Mason, Peripatetic Piano Teacher
Miss S Neave, LAMDA, Teacher of Speech & Drama
Mrs J Pritchard, Supply Teacher of KS1/KS2
Mr A Pytaleu, Peripatetic Piano Teacher
Miss H Shepherd, Dance Chaperone    
Mrs S Tolson, LTA Level 3, Tennis Coach
Mrs C Townsend, DipOT, QCG, Independent Listener
Mr T Turton, LNCMD, Peripatetic Cello Teacher
Mrs R Thompson, BMus, LRAM, ARCM, Peripatetic Violin Teacher
Mrs S Trost, ARCM, DipRCM, Peripatetic Piano/Theory Teacher
Miss R Woodward, BA(Hons), Peripatetic Oboe Teacher

Administrative/Support Staff

Mrs F Adams, Exam Invigilator
Mrs H Baim, Exam Invigilator
Mrs F Burton, Administrative Assistant/Receptionist
Mrs K Burton, BSc, Creative Arts Technician
Mrs C Caine, BSc, Laboratory Technician
Ms S Carrick, DipHE, Assoc CIPD, HR Officer
Mrs L Cogan, BA, Dip CIM, Admissions Administrator/Marketing Assistant
Mrs H Craughwell, LLB, Exam Invigilator
Mrs T Dickerson, Bursar’s Assistant – Fees
Mrs G Ekers, LAMDA, Theatre Technician
Mrs E Fuller, Bursary Assistant
Ms P Green, Prep Administrator/Receptionist
Ms L Halliday, Database Administrator / Receptionist
Mrs L Hughes, Home Economics Technician
Mrs P Jesson, Health Centre Administrator/Office Assistant
Mrs L Kippins, Prep Administrator/Receptionist
Mrs J Luggeri, Reprographics
Mrs S McMullen, Exam Invigilator
Mrs J Miles, PA to the Head of Prep
Mrs A Moulds, Reprographics
Mrs J Parmar, PA to the Headmistress
Mr M Ray, ICT Technician
Mrs R Ryan, BSc, Laboratory Technician
Mr A Shaaban, Bursary Assistant – Accounts & Payroll
Mrs L Worcester, BSc, Laboratory Technician

Site Services

Miss H Brown, IOSH, NEBOSH, Estates Manager
Mrs S Coy, Minibus Driver
Mr P Glowdansky, Minibus Driver
Mr C Lee, Maintenance
Mr W McGeoghan, Resident Caretaker
Mr Andrew Stewart, Weekend Caretaker
Mr D Watson, Assistant Caretaker
Mr J Willans, Maintenance